Egyensúlytészta, "fontos süti", vagy alapsütemény, ki hogy ismeri ...

Tízóraik, uzsonnák, gyors sütemények megbízható alapreceptje. Kezdő háziasszonyok biztos piskótája, jó süteményalap. Ám magában is remek édesség az egyensúly tészta. 

A Pound Cake vagy Quatre Quarts néven is emlegetett sütemény rendkívül egyszerű, gyors és finom. Tudja mindazt, amit egy piskóta, viszont a zsiradéktartalmának köszönhetően könnyebb vele bánni, és nem is szárad ki.

Gyakorlott háziasszonyok a világ különböző pontjain felfedezték, hogy igen jó állagú süteményt kapnak, ha súlyra ugyanannyi cukrot, lisztet, zsiradékot és tojást tesznek a tésztába.

Angliában Pound Cake-ként híresült el, ami abból adódik, hogy az arányokat az angol mértékegység szerint fontban mérték ki (1 font majdnem fél kiló). Az angolszászoknál az azonos anyagmennyiséggel készített sütemény valamikor a 18. század elején keletkezhetett, s viszonylag gyors karriert futott be, mert a recept 1796-ban már egy amerikai szakácskönyvben is szerepelt, kétféle verzióban. 

A hozzávalók mennyiségének módosítása hamar megkezdődött, és a 19. században sorra születtek a „fontos” torták. Legtöbbjük vanília-kivonattal és citrommal ízesítve.

A szigetország után a kontinens sem maradt ki. 

Ez idő tájt megszületett a gâteau Quatre Quarts, azaz a négy negyed torta, amit az angoloknál is kedvelt citrommal, valamint rummal ízesítettek. 

A sütőpor használata előtt ez az alkoholtartalom volt az, ami segített a tésztának kissé levegőssé válni. 

Érdekes, hogy Németországban a helyi egyensúlytésztába, a Sandkuchenbe  gyakran manapság sem kerül sütőpor.

A franciák hódításainak köszönhetően több egykori gyarmaton is kedveltté vált a Quatre Quarts. Ezeken a helyeken gyakorta tettek a tortába banánt is, hogy még nedvesebb legyen a tészta, ne száradjon ki könnyen.

Amerikában (a bevándorlók segítségével) igen hamar gyökeret vert a Pound Cake.

Mexikóban ma is nagyon kedvelt sütemény az egyensúly torta leszármazottja, a Panqué, amit errefelé leggyakrabban dióval és mazsolával készítenek. Kolumbiában borral áztatják az elkészült tésztát, és különféle krémekkel töltik meg. (Persze ezeknél a süteményeknél is kialakultak bonyolultabb, az 1:1:1:1-es szabályt felrúgó receptek, de egykoron az alapkoncepció mindegyiknél az azonos anyaghányad volt.)

A 20. század közepén fordulóponthoz ért a torta története, a liszthez hozzáadott szódabikarbónával vagy sütőporral egy könnyebb, lazább szerkezetű sütemény született.

Az egyensúlytészta egész évben tökéletes választás. Egyrészt nagyon gyorsan összeállítható, a recept betartásával az eredmény is garantált, és az egyszerűsége okán nagyon jó alapja sok desszertnek.

A tészta rendkívül jól variálható. 


Tipp:

A liszt egy részét nyugodtan lecserélhetjük darált csonthéjasokra (dió, mandula), de mákot is adhatunk a tésztába - szintén a lisztmennyiség rovására. 

Érdemes burgonya lisztet, vagy burgonya keményítőt is tenni a liszt mellé, rendkívül könnyű tésztát kapunk.

Fűszerezhetjük is reszelt citrom- vagy narancshéjjal, de egy kevés őrölt fahéjjal, szegfűszeggel szinte biztos a siker. 

Zsiradékként kerülhet bele vaj, olaj, zsír, esetleg a zsiradék egy részét helyettesíthetjük tejföllel, krémsajttal vagy joghurttal. 

A tészta nedvességtartalma növelhető néhány banánnal, vagy a vállalkozóbb szelleműek főtt, pürésített céklát, sárgarépát is tehetnek egy csokoládés egyensúlytésztába.

A cukor egy része kiváltható lekvárral, sőt a lekvár mellé áztatott aszalt gyümölcsöt is tehetünk a tésztába. 

Ha szétválasztjuk a tésztát, és az egyik felébe némi kakaóport keverünk, akkor máris kész a márványos sütemény.



A tészta felturbózását a külsején is folytathatjuk. 

Megáztathatjuk likőrökkel, gyümölcslével, különféle cukormázakkal boríthatjuk. 

Ha nem magában szeretnénk fogyasztani, akkor jó alapja lehet a somlóinak vagy bármilyen tésztás pohárkrémnek, trifle-nek, tortákhoz is remek, hiszen jó a nedvszívó képessége és nem szárad ki.

Süthetjük tortaformában, kerülhet őzgerincbe, de kuglófformában is tökéletes. 

Készíthetünk belőle muffint, de piték, lepények jó alapja is lehet. 

Nálunk leggyakrabban azonban nagy tepsiben sül sok-sok friss gyümölccsel megszórva.

Alap recept:

4 db M-es tojás, egészben, héjastúl mérd le! (ezzel a számmal könnyű dolgozni, mivel a tojások össz. súlya általában 200-250g között van)

mérd ki a tojások súlyával megyező lisztet,

ugyanennyi cukrot,

ugyanennyi vajat,

fél-egész  citrom reszelt héja, (esetleg leve),

1 csapott teáskanál sütőpor

ha van benne tej, akkor szódabikarbóna is kerüljön bele.


Elkészítése:

A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét két evőkanál cukorral kemény habbá verjük.

A sárgáját kikeverjük a maradék cukorral és a puha vajjal.

Beleforgatjuk a sütőporos lisztet, majd a tojások kemény habját.

Óvatosan összekeverjük.


Idény gyümölcsöt szórunk a tetejére.




Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.